ژل رویال وخواص درمانی آن-شرکت پارس عسل شیراز

ژل رویال چیست؟

15846 / شهریور ۱۳۹۵
بیایید در سال جدید سعی کنیم تغییراتی جهت افزایش سلامتی بدنمان ایجاد کنیم و نسبت به سال گذشته به سلامتی خود بیشتر اهمیت دهیم
ژل رویال چیست؟

 آیا ما به سلامت خود و خانواده خود می اندیشیم ؟

 

لطفا با دقت بخوانید!

بدن ما ساختار پیچیده‌ای دارد. ما از درک این پیچیدگی عاجزیم. اصلاً همین الآن که شما مشغول خواندن این مقاله هستید در بدن شما اتفاقات زیادی در حال جریان است. قلب شما در حال پمپاژ خون، مغزتان در حال اندیشیدن، مواد غذایی که اخیراً میل کرده‌اید در حال هضم و ارگان‌های مختلف‌تان در حال انجام وظایف مخصوص خود هستند.

حتی زمانی که خوابیده‌اید نیز داخل بدنتان در حال جنب و جوش است. اگر می‌خواهید نظم داخل بدنتان به هم نخورد و هر عضوی کار خود را به درستی انجام دهد باید مواد مغذی و ویتامین مورد نیاز آن‌ها را به درستی تأمین کنید.  اگر برنامه غذایی فعلی‌تان از مواد غذایی ناسالم تشکیل شده است باید بدانید که بدنتان به مرور دچار کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری خواهد شد.

برای این که سالم زندگی کنید و بیماری‌ها از شما دور باشد می بایست  تغذیه‌ی مناسبی در پیش بگیرید. از مصرف میوه، سبزیجاتو مواد غذایی سالم  عسل و ژل رویال غافل نشوید. از مصرف دخانیات و غیره بپرهیزید. ورزش کنید. استرس و فشارهای روحی را کاهش دهید. «زندگی دو روز است» را آویزه‌ی گوشتان کرده و سخت نگیرید. به زیبایی‌های زندگی بیشتر توجه کنید و مجال جولان به افکار منفی را ندهید. لبخند را فراموش نکنید و خوش بین باشید.

 

آیا میدانید نقش ویتامینها در بدن ما چیست؟

ويتامين‌ها نقش حياتي براي سلامت انسان داشته و وجود آنها در بدن براي ادامه بقا لازم و ضروري است. ويتامين‌ها به دو گروه تقسيم مي‌شوند؛ برخي محلول در آب و برخي محلول در چربي هستند.

 از طرفي بهترين راه دريافت اين تركيبات موثر رعايت تنوع و تعادل در برنامه غذايي و استفاده مناسب از تمام گروه‌هايي غذايي به ويژه ميوه‌ها و سبزيجات است. كمبود ويتامين‌ها در بدن، علائم متفاوتي ايجاد مي‌كند كه گاهي بسيار خفيف و گاهي خطرناك و غيرقابل جبران است. از اين رو مي‌توان به نقش حياتي آنها پي برد. نشانه‌هاي كمبود، با توجه به نوع هر ويتامين در نقاط خاصي از بدن ظاهر مي‌شوند.
 
ويتامين A

ويتامين A در كبد ذخيره مي‌شود و كمبود آن در مدت زمان كوتاه، عارضه‌اي ايجاد نمي‌كند چون كبد در مواقع ضروري مقادير زيادي از آن را براي استفاده بدن آزاد مي‌كند. برخي از بيماري‌ها مثل اختلالات جذب و اسهال چرب باعث مي‌شوند، كبد نتواند ميزان كافي از اين ويتامين راجذب كرده و در نتيجه فرد دچار علائمي از كمبود اين ويتامين مي‌شود. اين علائم عبارت‌اند از اختلال در بينايي و شب كوري، اختلال باروري به ويژه در جنس مذكر، سقط خود به خود، كم خوني و اختلال در سيستم ايمني.

ويتامين D

ويتامين D توسط نور خورشيد در بدن ساخته مي‌شود و در مناطقي كه نور خورشيد كمتر به زمين مي‌تابد، كمبود اين ويتامين بيشتر مشاهده مي‌شود و با علائمي مثل پوكي استخوان در بزرگسالان و نرمي استخوان در كودكان در حال رشد بروز مي‌كند. براساس آخرين تحقيقات، اين ويتامين در پيشگيري از ابتلا به افسردگي و برخي از سرطان‌ها موثر است. همچنين نقش ويتامين D در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ام اس هم از ديگر نتايج اين تحقيقات است.


ويتامين E و K

اگرچه كمبود ويتامين E و K چندان شايع نيست اما عوارضي از كمبود اين دو ويتامين در مواردي كه اين كمبود، شديد باشد، گزارش شده است. اين نشانه‌ها عبارت‌اند از اختلال در انعقاد خود و شكستگي‌هاي استخواني. درباره كمبود ويتامين E هم مي‌توان به اختلالات عصبي، عضلاني و توليد مثل اشاره كرد.

 

 

ويتامين‌هاي گروه B

ويتامين‌هاي گروه B اهميت بالايي در حفظ انرژي بدن دارند اما اين ويتامين در بدن ذخيره نمي‌شود و تامين آن از طريق موادغذايي ضروري است. البته ويتامين B12 تنها ويتامين گروه B محسوب مي‌شود كه داراي ذخاير كبدي براي تامين نيازهاي بدن به مدت 5 تا 7 سال بوده و تنها در گياهخواران مطلق، كمبود آن به چشم مي‌خورد.

ويتامين B1

ويتامين B1 يا تيامين از آن دسته ويتامين‌هايي است كه كمبود آن در بدن با نشانه‌هاي ظاهري در پوست همراه است. اين ويتامين نقش بسيار مهمي در توليد انرژي ناشي از مصرف غذاها در بدن دارد. از ديگر علائم كمبود آن مي‌توان به بي‌اشتهايي، كاهش وزن و علائم قلبي و عصبي اشاره كرد.

ويتامين B2

ترس يا حساسيت نسبت به نور (فتوفوبيا)، سوزش، خارش و اشك ريزش چشم، كاهش شفافيت بينايي و درد و سوزش لب‌ها و زبان از جمله مهم‌ترين نشانه‌هاي كمبود ويتامين B2 است. در مواقعي كه شدت كمبود ويتامين بالا باشد، بروز مشكلاتي مثل شكاف و ترك خوردگي لب، شكاف در پوست گوشه دهان و شقاق گوشه لب ها، ضايعات پوستي، زبان متورم ارغواني و افزايش رشد مويرگ‌هاي اطراف قرنيه چشم نيز ديده مي‌شود.

ويتامين B3

وقتي اين علائم را در بدن خود مشاهده كرديد، امكان دارد به كمبود ويتامين B3 مبتلا شده باشيد: ضعف عضلاني، بي‌اشتهايي و سوء هاضمه و ضايعات پوستي. اين كمبود با تغييرات پوستي نيز بروز مي‌كند به اين ترتيب كه نواحي از پوست كه در معرض نور آفتاب هستند (دست ها، بازو، گردن و پاها) دچار ترك خوردگي، تيرگي رنگ و درماتيت پوسته ريزي‌كننده خواهندشد. حتي گاهي كمبود نياسين سيستم عصبي را هم درگير مي‌كند كه اغلب با نشانه‌هايي مثل گيجي و منگي، التهاب عصبي و تغييرات دستگاه گوارش به شكل تحريك‌پذيري و التهاب غشاي مخاطي دهان و لوله گوارش همراه است.

ويتامين B6

ويتامين B6 در بدن نقش مهمي داشته و كمبود آن موجب مشكلات پوستي و عصبي در فرد مي‌شود و زماني كه بدن فرد اين ويتامين را به ميزان كافي ذخيره نكرده باشد، دچار علائمي مانند ضعف، بي‌خوابي، نوروپاتي محيطي، التهاب زبان، التهاب حفره دهان و اختلال ايمني سلولي خواهدشد.

فولات

كمبود فولات يا ويتامين B9 منجر به بروز كم خوني در بدن شده و بررسي‌ها نشان مي‌دهند كه عدم مصرف اين عنصر حياتي در دوران بارداري مي‌تواند جنين را به نقايص سيستم عصبي مبتلا كند، زيرا در صورت بروز اين كمبود هنگام بارداري، لوله عصبي جنين به صورت كامل تشكيل نمي‌شود و سلامت جنين به خطر مي‌افتد. با اين حساب توجه به مصرف كافي اين ويتامين در تمام خانم‌ها به ويژه در سنين باروري ضروري است.

 
ويتامين B12

يكي از عوارض مهم عدم مصرف ويتامين B12 ايجاد عارضه كم خوني است كه همين امر زمينه ساز بروز مشكلات عصبي و استرس‌هاي مزمن را نيز فراهم مي‌كند. بدنيست بدانيد بي‌حالي و خستگي زودرس در افراد مي‌تواند يكي از دلايل كمبود اين ويتامين باشد. 

ويتامين C

اگر مي‌خواهيد كمبود ويتامين C بدن تان را رفع كنيد، سراغ مصرف تركيبات طبيعي حاوي اين ويتامين برويد، زيرا كمبود اين ويتامين نه تنها شما را مدام به انواع سرماخوردگي دچار مي‌كند بلكه ممكن است به بيماري اسكوربوت هم مبتلا شويد.

همچنين حذف ويتامين C از رژيم افراد سالم طي 30 روز حتي در صورت اشباع بودن ذخاير آن در بدن، علائم كمبود را تشديد مي‌كند. بزرگسالان مبتلا به اسكوربوت ممكن است دچار تورم و خونريزي لثه، از دست دادن دندان، خواب آلودگي، خستگي، دردهاي مفاصل در پاها، تحليل عضلاني، ضايعات پوستي و تغييرات رواني مختلف شوند. از ديگر علائم كمبود ويتامين C مي‌توان به خونريزي زيرپوستي، پيچ‌خوردگي شديد موها، درد مفاصل، تورم لثه، افسردگي، سندروم شوگرن (نوعي اختلال التهابي مزمن و وابسته به دستگاه ايمني) تب و تنگي نفس اشاره كرد.

 

آیا می دانستید  تمامی این ویتامینها به وفور در ژل رویال یافت می شود؟؟؟؟؟؟؟

ژل رویال  royal jelly

  

   عسل مهمترين محصول زنبور عسل است که توسط زنبورهاي کارگر توليد مي شود.اما فعاليت زنبورهاي کارگر منحصر به توليد عسل نبوده و محصولاتي همچون ژل رویال، گرده گل، موم و بره موم را نيز توليد مي کنند.به ژل رویال شاه انگبين، شير زنبور عسل، شهد شاهانه و غذاي ملکه هم مي گويند.
ژل رویال یکی از پیچیده ترین مواد مغذی موجود در این سیاره با توانایی رفع بسیاری از کمبودهای تغذیه ای و بهبود و یا درمان بسیاری از بیماریها می باشد.
ژل رویال یک ماده خامه مانند تولید شده توسط زنبور کارگر به منظور رشد و تغذیه ملکه زنبور عسل است. در این رژیم غذایی از ژل رویال، ملکه زنبور عسل از لحاظ جثه 40 درصد بزرگتر از زنبورهای کارگر و از لحاظ طول عمر 40 برابر زنبوران کارگر عمر می کند. تنها ملکه زنبور عسل تا آخر عمر از این رژیم غذایی استفاده می کند. ساختار و ترکیب ژل رویال منحصر به فرد است که هیچ انسان یا آزمایشگاهی قادر به تولید آن نیست. تنها آزمایشگاهی که قادر به تولید چنین ماده فوق العاده ای می باشد کندوی زنبور عسل است.

در حالی که اکثر مردم می دانند که عسل از محصولات زنبور عسل می باشد، اما نمی دانند که نوع دیگری از مواد مغذی وجود دارد که از غدد موجود در طرفین سر زنبوران کارگر ترشح میشود و در سلولهای ملکه یا شاخون ذخیره میگردد.
اين ماده بسيار مغذي - درمانی و  نيرو بخش است. در واقع به عنوان غني ترين ماده مغذي بيولوژيک شناخته شده و از گذشته هاي دور به عنوان اکسير جواني و مايه حيات در طب باستان استفاده مي شده و اکنون نيز در کشورهاي پيشرفته جهان استفاده طبي از آن بر پايه تحقيقات دانشمندان در دانشگاه ها و موسسه هاي تحقيقاتي معتبر رايج است.

ژل رويال از دو جفت غده هيپوفارين موجود در طرفين سر زنبوران کارگر جوان ترشح مي شود و با بزاق دهان آنها مخلوط مي گردد. ژل رویال ، خميري شکل با رنگ تقريبا سفيد تا زرد کمرنگ و طعمي تند و زننده است. اين ماده مغذي تا سه روز مورد استفاده همه لاروها (نوزادان زنبور عسل) قرار ميگيرد ولي زنبور ملکه به طور دائم از اين ماده تغذيه مي شود. بدون ژل رویال هيچ لاروي قادر به رشد نيست و اين ماده، ملکه را قادر مي سازد که در روزهاي تخم ريزي در شبانه روز بيش از 2500 تخم بگذارد که وزن اين مقدار بيش از وزن خود ملکه است. همچنين ملکه زنبور عسل به واسطه استفاده از اين ماده مغذي حدود 7سال عمر   مي کند در حالي که زنبور هاي کارگر در فصول فعاليت خود (بهار و تابستان) حدودا در کمتر از 42 روز از فعاليت خود مي ميرند.

 

ژل رويال نوعي ماده غذايي بي نظير است که توسط زنبورهاي عسل تهيه مي‌شود . معمولاً همه نوزادان زنبور در سه روز اول زندگي از ژل رویال تغذيه مي‌کنند، اما اين جيره غذايي از روز چهارم تغيير مي‌کند و جاي آن را مخلوطي از عسل و گرده مي‌گيرد، و تنها ملکه تا آخر عمر از ژل رویال تغذيه مي‌کند وبه نظر مي‌رسد که اين نوع غذا باعث به وجود آمدن اختلافات اساسي بين زنبورهاي کارگر و ملکه مي‌گردد به طوري که طول مدت زندگي ملکه بيش از پنجاه و دو برابر طول زندگي زنبورهاي کارگر است واز لحاظ حجم بدن نيز ملکه دو تا سه برابر کارگرها مي‌باشد. ژل رویال توسط زنبورهاي پرستار توليد مي‌شود واين زنبورها از روز ششم زندگي اقدام به ترشح ژل رویال مي‌کنند که در حقيقت مايعي ليمويي رنگ است که در تغذيه لاروها و به ويژه ملکه به کار مي‌رود. اما اين ترشحات در روز دوازدهم قطع مي‌گردد و زنبورهای پرستار اين وظيفه را به نسل ديگري از لاروها که سن آن‌ها کمتر است مي سپارند.

 

ژل رویال سریع فاسد مي‌شود و بايد بعد برداشت آن را فورا به يخچال انتقال داد و يا فورا بايد مصرف شود. ژل رویال به صورت خام يا قرص و يا خشک شده در آمريکا و اروپا موجود مي‌باشد. ژل رویال سرشار از ويتامين‌هاي گروه B1,B2,B5,B6,B8,B9 .B12,(H),A,C,E مي باشد. ژل رویال يک ماده غذائي بسيار ارزشمند و داروئي است که در درمان بسياري از ناتواني‌ها و امراض موثر مي‌باشد از جمله در کاهش چربي خون، تنظيم هورمون‌ها، کمک به باروري و تسريع در بهبودي ناتواني جنسي، کمک به رشد استخوان، محرک رشد، اشتهاآور، رفع سختي رگ‌ها، بهبودي روماتيسم مفصلي، درمان افسردگي، افزايش دهنده مقاومت بدن در مقابله با عفونت‌ها و در جلوگيري از پيري زودرس بسيار موثر است. به خاطروجود آنزيم‌ها و هورمون‌هاي موجود در ژل رویال بهتر است از تماس با نور و اکسيژن هوا جلوگيري نمود تا تجزيه نشود و الزاماً در يخچال يا فريزر نگهداري شود.

ژل رویال به علت دارا بودن ماده‌اي بنام استيل کولين که نقش اساسي در نقل و انتقال پيام‌هاي عصبي ايفا مي‌کند براي پيشگيري و درمان مشکلات عصبي نظير آلزايمر، رعشه، اضطراب کاربرد دارد و همچنين در فعاليت‌هاي فکري زياد هم مي‌توان از اين ماده استفاده کرد. در ضمن به خاطر داشتن همين ماده (استيل کولين) از رسوب کلسترول در جداره رگ‌ها که باعث سفت شدن ديواره رگ‌ها مي‌شود و سکته را به‌دنبال دارد مي‌کاهد.

 

در ژل رویال مقدار فراواني کلاژن موجود مي‌باشد که در استحکام ياخته‌ها با يکديگر نقش اساسي بازي مي‌کند به ويژه ياخته‌هاي پوست پس جهت حفاظت و بهبود پوست بسيار موثر است. ژل رویال موجب تقويت سيستم ايمني بدن شده و سبب کاهش رشد و جلوگيري از گسترش سلول هاي سرطاني مي شود، که مي تواند به عنوان يک ترکيب مکمل در درمان لوسمي، و همچنين جهت جبران عوارض جانبي ناشي از شيمي درماني همراه با بحث تقويت سيستم ايمني بدن مورد توجه قرار گيرد.

پس بطور خلاصه مي توان گفت : ژل رویال از دو جفت غده هيپوفارين موجود در طرفين سر زنبور کارگر ترشح مي گردد. اين ژل خميري- با رنگ تقريبا سفيد مايل به ليمويي و طعم آن ترش و گس مي باشد. تخمهاي زنبور فقط به مدت 3 روز و زنبور ملکه بطور دائم از اين ژل بوسيله زنبورهاي کارگر تغذيه مي گردد. اين ماده ملکه را قادر مي سازد که در زمان تخم ريزي در شبانه روز بيش از 2500 تخم بگذارد و همچنين بواسطه استفاده مکرر از اين ماده شگفت انگيز ملکه مي تواند بين 5 تا 7 سال عمر کند در حاليکه طول عمر زنبوران کارگر که غذاي آنها فقط گرده و شهد ( عسل ) است فقط 42 روز مي باشد. به ژل رویال معجون سلامتي يا خاويار گياهي نيز گفته مي شود.