ژل رویال وخواص درمانی آن-شرکت پارس عسل شیراز

تاثیر ژل رویال بر افسردگی و استرس

6492 / شهریور ۱۳۹۵
در طول مطالعات و تحقیقات دربارهٔ اختلال اضطراب و افسردگی مختلط، دانشمندان به نتیجه‌گیری‌های متعدد در مورد علل آن رسیده‌اند. اما اغلب این نتیجه‌گیری‌ها عامل بروز اختلال اضطراب و افسردگی مختلط را ترکیبی از عوامل بیولوژیکی (ژنتیکی)، روانی و محیطی معرفی کرده‌اند. برخی از اصلی ترین این عوامل عبارتند از عدم تعادل در تعداد و کارکرد پیام‌رسان‌های عصبی در مغز، ضربه‌های روحی و روانی (تروما)، استرس و محیط خانهٔ ناپایدار و پر تنش. از آنجا که علل بروز اختلالات اضطراب و افسردگی خیلی شبیه هم هستند، بسیاری از این اختلالات اغلب با هم رخ می‌دهند، برای مثال حدود ۵۸٪ از بیماران مبتلا به افسردگی اساسی دچار اختلال اضطرابی نیز می‌باشند، و در حدود ۱۷٫۲٪ از بیماران مبتلا به اختلال اضطراب عمومی نیز دچار افسردگی می‌باشند.
تاثیر ژل رویال بر افسردگی و استرس

Depression & Royal jelly

 

ژل رویال نه تنها یک ماده مغذی برای تقویت عمومی بدن و پیشگیری از بسیاری از بیماریها و ایجاد تعادل هورمونی است، بلکه به منظورکاهش استرس شدید و حتی افسردگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر، افسردگی یک بیماری بسیار جدی است.
اخیرا در مطالعه ای، دانشمندان موشهای آزمایشگاهی را در معرض شرایط بسیار استرس زا به منظور القاء علائم افسردگی و اضطراب قرار دادند. سپس به تعدادی از آنها ژل رویال داده شد و مشاهده شد که ژل رویال می تواند علائم بیماری را در آنها  کاهش دهد.
با استفاده از این سیستم تجربی، دانشمندان دریافتند که ترکیب بسیار منحصر به فرد موجود در ژل رویال به نام   10HDEA بدن را در برابر استرس، افسردگی و اضطراب محافظت می کند.

ژل رویال قابلیت بالا بردن سطح انرژی و تحریک کنندگی ایمنی را دارد، این ترکیب شامل مواد مغذی است که می تواند از لحاظ شیمیایی بر روی مغز تاثیر بگذارد. اختلالات اضطرابی اغلب ناشی از عدم تعادل در تولید انتقال دهنده های عصبی و یا مواد شیمیایی ساقه مغز می باشد که توسط استرس تشدید می شود.
عدم تعادل در تولید ناقلان عصبی سروتونین، دوپامین و نورآدرنالین یک علت شایع برای اختلالات اضطرابی یا اضطراب مزمن است، همانطور که در "بیوشیمی انسانی و بیماری ها" عنوان شده است اضطراب اغلب با عصبانیت، تحریک، ترس، افزایش ضربان قلب و آشکار عرق کردن، ناراحتی معده و بی خوابی همراه است. اختلالات اضطرابی و استرسهای عاطفی گاهی چنان به اوج میرسند که در مواردی نادر حملات قلبی را به همراه دارند. سطح بالای استرس روزانه می تواند منجر به اختلالات سیستم عصبی، عدم تعادل شیمیایی و اضطراب مزمن شود که مواد مغذی خاصی که در ژل رویال یافت می شوند با عدم تعادل شیمیایی در مغز مبارزه میکنند.
ملکه زنبور عسل در تمام عمر به طور انحصاری از ژل رویال تغذیه می کند و ترکیب بسیار مغذی آن اجازه می دهد تا از نظر رشد دو برابر بزرگتر و از لحاظ وزن حدود 60 درصد بیشتر از میانگین زنبوران کارگر باشد. علاوه بر این، ملکه زنبور عسل حدود 40 برابر بیشتر از دیگر زنبوران عسل عمر می کند.

ژله رویال معمولا شامل حدود 13 درصد پروتئین ، 15 درصد کربوهیدرات و 6 درصد چربی، از جمله اسیدهای چرب ضروری است. از نظر مواد مغذی ، ژل رویال در بسیاری از ویتامین های گروه ب، به ویژه اسید پانتوتنیک، نیاسین و ریبوفلاوین غنی است. ژل رویال همچنین منبع خوبی از ویتامین C و B-12، اسید فولیک، کلسیم، مس، آهن، فسفر، پتاسیم، سیلیکون، گوگرد، استیل کولین، استروژن، تستوسترون، پروژسترون، اینوزیتول، تمام اسیدهای آمینه ضروری و انواع آنزیم می باشد.

  
علاوه بر توانایی ژل رویال در افزایش ایمنی بدن، این ترکیب باعث تحریک سوخت و ساز بدن، بالا بردن محتوای هموگلوبین خون و کمک به هضم غذا می شود. اسید پانتوتنیک موجود در ژل رویال می تواند بر ترکیبات شیمیایی مغز تاثیر گذارد. اسید پانتوتنیک یا ویتامینB5 که اغلب به نام "ویتامین استرس" معروف است موجب تحریک سنتز کوآنزیمA می شود، این ماده برای تولید انتقال دهنده های عصبی مانند استیل کولین و تعدیل کننده های تنش و اضطراب مورد نیاز است.

سنتز هورمون ملاتونین، همچنین  اسید پانتوتنیک برای تنظیم چرخه خواب و القای آرامش ضروری است. نیاسین یا ویتامین B3که به فراوانی در ژل رویال یافت می شود، توانایی کاهش فشار خون و تنظیم تولید آدرنالین و تنظیم ترشح هورمونها را در بدن دارد که تمامی اینها در مبارزه با اضطراب و استرس موثرند. ویتامین ب 12 و اسید فولیک نیز نقش مهمی در خلق و خوی و عملکرد بالای مغز دارد.

ژل رویال شامل تمامی 8 نوع اسیدآمینه ضروری می باشد که بدن انسان خود قادر به تولید آنها نیست. این اسیدهای آمینه به منظور ساخت پروتئینهای جدید و حفظ سوخت و ساز بدن ضروری اند. بنابراین ژل رویال یک منبع غذایی بسیار مهم محسوب میشود که می تواند سبب بازسازی سلولی شود، رشد عضلات را افزایش دهد، استخوان سازی را در بدن تحریک کند و فرآیندهای هورمونی- آنزیمی را در بدن بهینه سازی کند.
  تریپتوفان یک اسید آمینه ضروری است که به رفع بی خوابی و افسردگی کمک می کند.فنیل آلانین اسید آمینه دیگری است که می تواند به عنوان یک داروی ضد افسردگی عمل کند و موجب بهبود حافظه شود. اسید آمینه والین انرژی روانی را تقویت می کند و یک آرام بخش طبیعی می باشد.